veraderm

Blizny są nieestetyczne oraz szpecą, zaś kiedy niekiedy nawet mogą jeżyć się się przyczyną obniżonej samooceny. Co owo takiego jest? Z punktu widzenia medycznego blizną nazywamy zmiany zbudowane z tkanki włóknistej, które powstały w modus samodzielny ewentualnie w wyniku urazu. Tkana włóknista zastępuje chorą lub uszkodzoną tkankę. Blizna jest zatem naturalnym wynikiem gojenia się ran, w ciągu którego uszkodzona cera jest zastępowana nową tkanką spośród jak bądź rozłożonymi włóknami kolagenu oraz ze słabym unaczynieniem.
Przyczyną powstawania blizn może istnieć jakość zapalny skóry, np. trądzik, mówimy wówczas o bliznach potrądzikowych. Nagminnie w wyniku oparzenia tworzą się tzw. blizny pooparzeniowe. Do innych przyczyn zalicza się nacięcia tkanki skórnej w czasie operacji chirurgicznej, ślady po przebytej ospie, uszkodzenia skóry i indywidualne predyspozycje organizmu danego człowieka.
Do czynników ryzyka powstawania blizn zalicza się niepoprawnie zrealizowany szew po operacji, ciemna karnacja skóry, młody wiek (poniżej 30 roku życia), infekcje rany, oraz również uwarunkowania genetyczne. Pomijając tymi czynnikami powstawaniu blizn sprzyjają urazy, zwłaszcza w miejscach o dużym napięciu skóry (nad stawami, w pobliżu aktywnych mięśni). oleeva
Z reguły szrama na początku jest zaczerwieniona, a odtąd bez pośpiechu blednie, przechodząc w zabarwienie różowe aż do żółtawego względnie perłowego. Choć nieznośny jest globalny odrodzenie się aż do pierwotnej barwy, jako że w tkance włóknistej brakuje naturalnego pigmentu skóry. Nie ma w niej również mieszków włosowych, w związku z tym włoski na bliźnie nie wyrastają.
Niektóre łagodne rodzaje blizn goją się samoistnie oraz są nader mało widoczne, nawet bez interwencji leczniczej, jakkolwiek inne mogą istnieć ambaras dojmujący aż do usunięcia, przede wszystkim jeżeli są niezwykle czerwone, zgrubiałe i obejmujące kompetencja przekraczający niż ten, który zajmowała rana. Blizny mogą przyczynić się sekwencja nieprzyjemnych objawów, takich kiedy swędzenie, pieczenie tudzież przykurcze.
Istnieje parę rodzajów blizn. Blizny zwykłe są skutkiem przedłużonego gojenia się rany powstałej spośród powodu urazu, oparzenia bądź operacji. Są one twarde a sino czerwone, mogą powodować swędzenie tudzież pieczenie skóry. Ich widoczność prawdopodobnie istnieć wyraźna przy użyciu parę miesięcy. Po plus minus sześciu miesiącach swędzenie ustępuje, zaś ślad mięknie. veraderm
Blizny przerosłe mają miejsce nie prędzej, kiedy przebieg gojenia się rany przebiega nieprawidłowo. Doprowadza aż do tego rozdrapywanie rany, jej ponowne pogwałcenie ewentualnie zakażenie pooperacyjna. Charakteryzują się szorstką fakturą zaś twardością. Przeważnie dotyczą dziatwa, osób młodych, po oparzeniach oraz spośród ciemną karnacją skóry. Nie przekraczają granicy rany pierwotnej. Blizny przerosłe mogą przezornie zatracać się, jakkolwiek jest owo długookresowy proces, trwający minimum rok.
Bliznowce, nazywane i keloidami, są to blizny, które rosną w tej chwili po zagojeniu się rany. Są one wypukłe oraz wybrzuszone, zaś swoim zakresem obejmują przekraczający dziedzina, niż ten, na którym znajdowała się rana. Występują jak grube skupiska tkanki bliznowej o nieregularnych kształtach oraz rozprzestrzeniają się z wyjątkiem granicę pierwotnej rany. Mogą przybrać kreacja ciemnoczerwonej narośli, która boli pod wpływem dotyku oraz bezpośrednio kontrastuje spośród otaczającą ją zdrową skórą. Ich plecy ma substancja fizjologiczne – bliznowce dotykają tych osób, których biont przejawia tendencję aż do nadwyżkowego wytwarzania kolagenu. W grupie ryzyka znajdują się osoby spośród ciemną karnacją natomiast osoby młode. Tuż przy kobiet, które miały bądź mają bliznowce, w okresie ciąży przypadkiem przybyć do ich nawrotów albo pogorszenia stanu istniejących blizn,
Innym rodzajem blizn są tzw. przykurcze bliznowe. Są one wynikiem dużych ubytków skórnych (np. rozległe blizny po oparzeniach) – brzegi rany są w odniesieniu do oleeva sobie przyciągane, przy użyciu co powstają przykurcze. Jeśliby dotknie on dodatkowo mięśni natomiast ścięgien znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie rany, być może dotrzeć aż do ograniczenia dynamiki stawów. W takich przypadkach konieczne jest poddanie się operacji chirurgicznej.