maść na blizny

Blizny są nieestetyczne i szpecą, zaś nieraz nawet mogą wichrzyć się się przyczyną obniżonej samooceny. Co owo takiego jest? Z punktu widzenia medycznego blizną nazywamy zmiany zbudowane spośród tkanki włóknistej, które powstały w postępowanie oddzielny lub w wyniku urazu. Tkana włóknista zastępuje chorą bądź uszkodzoną tkankę. Blizna jest w następstwie tego naturalnym wynikiem gojenia się ran, w toku którego uszkodzona karnacja jest zastępowana nową tkanką z jak bądź rozłożonymi włóknami kolagenu a ze słabym unaczynieniem.
Przyczyną powstawania blizn przypadkiem znajdować się jakość palny skóry, np. trądzik, mówimy nie prędzej o bliznach potrądzikowych. Raz za razem w wyniku oparzenia tworzą się tzw. blizny pooparzeniowe. Aż do innych przyczyn zalicza się nacięcia tkanki skórnej w ciągu operacji chirurgicznej, ślady po przebytej ospie, uszkodzenia skóry oraz indywidualne predyspozycje organizmu danego człowieka.
Do czynników ryzyka powstawania blizn zalicza się mylnie ziszczony szew po operacji, ciemna skóra skóry, niedorosły stulecie (poniżej 30 roku życia), infekcje rany, tudzież plus uwarunkowania genetyczne. Poza tymi czynnikami powstawaniu blizn sprzyjają urazy, zwłaszcza w miejscach o dużym napięciu skóry (nad stawami, w pobliżu aktywnych mięśni). maść na blizny
Z reguły blizna na początku jest zaczerwieniona, zaś odtąd spokojnie blednie, przechodząc w odcień różowe do żółtawego lub perłowego. Atoli męczący jest całkowity powrót aż do pierwotnej barwy, bo w tkance włóknistej brakuje naturalnego pigmentu skóry. Nie ma w niej oraz mieszków włosowych, przeto włoski na bliźnie nie wyrastają.
Niektóre łagodne rodzaje blizn goją się samoistnie tudzież są niezmiernie niewiele widoczne, nawet bez interwencji leczniczej, ale inne mogą znajdować się kłopot dotkliwy do usunięcia, zwłaszcza gdyby są wybitnie czerwone, zgrubiałe tudzież obejmujące sfera przekraczający niż ów, kto zajmowała rana. Blizny mogą wywołać następstwo nieprzyjemnych objawów, takich gdy swędzenie, pieczenie i przykurcze.
Istnieje nieco rodzajów blizn. Blizny zwykłe są skutkiem przedłużonego gojenia się rany powstałej z powodu urazu, oparzenia czy też operacji. Są one twarde a sino czerwone, mogą być powodem swędzenie natomiast pieczenie skóry. Ich widoczność może być wyraźna za pośrednictwem parę miesięcy. Po coś koło tego sześciu miesiącach swędzenie ustępuje, tudzież szrama mięknie. plastry na blizny
Blizny przerosłe mają pozycja nie wcześniej, kiedy przebieg gojenia się rany przebiega mylnie. Doprowadza aż do tego rozdrapywanie rany, jej ponowne naruszenie względnie zakażenie pooperacyjna. Charakteryzują się szorstką fakturą tudzież twardością. Zwykle dotyczą czereda, osób młodych, po oparzeniach zaś spośród ciemną karnacją skóry. Nie przekraczają granicy rany pierwotnej. Blizny przerosłe mogą rozważnie gubić się, jednakże jest to długofalowy przebieg, trwający minimum rok.
Bliznowce, nazywane plus keloidami, są to blizny, które rosną w tym momencie po zagojeniu się rany. Są one wypukłe tudzież wybrzuszone, zaś swoim zakresem obejmują większy królestwo, aniżeli ten, na którym znajdowała się rana. Występują jak grube skupiska tkanki bliznowej o nieregularnych kształtach tudzież rozprzestrzeniają się nie zważając na granicę pierwotnej rany. Mogą przybrać postać ciemnoczerwonej narośli, która boli pod spodem wpływem dotyku zaś explicite kontrastuje z otaczającą ją zdrową skórą. Ich polecenie ma podłoże fizjologiczne – bliznowce dotykają tych osób, których istota żywa przejawia tendencję do nadwyżkowego wytwarzania kolagenu. W grupie ryzyka znajdują się osoby spośród ciemną karnacją natomiast osoby młode. U kobiet, które miały lub mają bliznowce, w okresie ciąży przypuszczalnie dojść aż do ich nawrotów lub pogorszenia stanu istniejących blizn,
Innym rodzajem blizn są tzw. przykurcze bliznowe. Są one wynikiem dużych ubytków skórnych (np. rozległe blizny po oparzeniach) – brzegi rany są pod adresem http://pooperacyjne.pl sobie przyciągane, za pośrednictwem co powstają przykurcze. Jeśli dotknie jego osoba również mięśni i ścięgien znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie rany, być może trafić do ograniczenia dynamiki stawów. W takich przypadkach konieczne jest poddanie się operacji chirurgicznej.