plastry na blizny

Blizny są nieestetyczne tudzież szpecą, natomiast czasami nawet mogą wichrzyć się się przyczyną obniżonej samooceny. Co owo takiego jest? Spośród punktu widzenia medycznego blizną nazywamy zmiany zbudowane z tkanki włóknistej, które powstały w tryb oddzielny lub w wyniku urazu. Tkana włóknista zastępuje chorą ewentualnie uszkodzoną tkankę. Szrama jest skutkiem tego naturalnym wynikiem gojenia się ran, podczas którego uszkodzona karnacja jest zastępowana nową tkanką spośród bezładnie rozłożonymi włóknami kolagenu a ze słabym unaczynieniem.
Przyczyną powstawania blizn być może egzystować jakość łatwopalny skóry, np. trądzik, mówimy dopiero o bliznach potrądzikowych. Nierzadko w wyniku oparzenia tworzą się tzw. blizny pooparzeniowe. Do innych przyczyn zalicza się nacięcia tkanki skórnej w toku operacji chirurgicznej, ślady po przebytej ospie, uszkodzenia skóry oraz indywidualne predyspozycje organizmu danego człowieka.
Do czynników ryzyka powstawania blizn zalicza się nieprawidłowo zrealizowany szew po operacji, ciemna karnacja skóry, dzieciak wiek (poniżej 30 roku życia), infekcje rany, tudzież i uwarunkowania genetyczne. Nie mówiąc o tymi czynnikami powstawaniu blizn sprzyjają urazy, głównie w miejscach o dużym napięciu skóry (nad stawami, w pobliżu aktywnych mięśni). maść na blizny
Z reguły szrama na początku jest zaczerwieniona, i następny z wolna blednie, przechodząc w zabarwienie różowe do żółtawego bądź perłowego. Aczkolwiek trudny jest ogólny powrót aż do pierwotnej barwy, skoro w tkance włóknistej brakuje naturalnego pigmentu skóry. Nie ma w niej również mieszków włosowych, tedy makaroniarski na bliźnie nie wyrastają.
Niektóre łagodne rodzaje blizn goją się samoistnie zaś są niesłychanie ździebko widoczne, nawet bez interwencji leczniczej, wszak inne mogą egzystować przeszkoda przykry aż do usunięcia, zwłaszcza o ile są ogromnie czerwone, zgrubiałe tudzież obejmujące dziedzina większy niż ten, jaki zajmowała rana. Blizny mogą doprowadzić następstwo nieprzyjemnych objawów, takich podczas gdy swędzenie, pieczenie zaś przykurcze.
Istnieje kilka rodzajów blizn. Blizny zwykłe są skutkiem przedłużonego gojenia się rany powstałej z powodu urazu, oparzenia lub operacji. Są one twarde oraz sino czerwone, mogą powodować swędzenie i pieczenie skóry. Ich widzialność być może egzystować wyraźna przy użyciu parę miesięcy. Po coś koło tego sześciu miesiącach swędzenie ustępuje, oraz ślad mięknie. plastry na blizny
Blizny przerosłe mają pozycja nie wcześniej, podczas gdy proces gojenia się rany przebiega mylnie. Doprowadza aż do tego rozdrapywanie rany, jej ponowne naruszenie czy też zakażenie pooperacyjna. Charakteryzują się szorstką fakturą natomiast twardością. Tak bywa dotyczą dziatwa, osób młodych, po oparzeniach i spośród ciemną karnacją skóry. Nie przekraczają granicy rany pierwotnej. Blizny przerosłe mogą roztropnie kończyć się, niemniej jednak jest owo długotrwały proces, trwający minimum rok.
Bliznowce, nazywane także keloidami, są owo blizny, które rosną natychmiast po zagojeniu się rany. Są one wypukłe zaś wybrzuszone, natomiast swoim zakresem obejmują przekraczający teren, niż ów, na którym znajdowała się rana. Występują jako grube skupiska tkanki bliznowej o nieregularnych kształtach tudzież rozprzestrzeniają się wyjąwszy granicę pierwotnej rany. Mogą przybrać bohater literacki ciemnoczerwonej narośli, która boli poniżej wpływem dotyku i kawa na ławę kontrastuje z otaczającą ją zdrową skórą. Ich protekcja ma substrat fizjologiczne – bliznowce dotykają tych osób, których istota żywa przejawia tendencję do nadwyżkowego wytwarzania kolagenu. W grupie ryzyka znajdują się osoby spośród ciemną karnacją zaś osoby młode. Obok kobiet, które miały ewentualnie mają bliznowce, w okresie ciąży może przybyć aż do ich nawrotów czy też pogorszenia stanu istniejących blizn,
Innym rodzajem blizn są tzw. przykurcze bliznowe. Są one wynikiem dużych ubytków skórnych (np. rozległe blizny po oparzeniach) – brzegi rany są w kierunku http://pooperacyjne.pl sobie przyciągane, za pośrednictwem co powstają przykurcze. Jeśli dotknie on dodatkowo mięśni i ścięgien znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie rany, może trafić aż do ograniczenia dynamiki stawów. W takich przypadkach konieczne jest poddanie się operacji chirurgicznej.