plastry na blizny

Blizny są nieestetyczne oraz szpecą, i czasem nawet mogą wystawać się przyczyną obniżonej samooceny. Co to takiego jest? Z punktu widzenia medycznego blizną nazywamy zmiany zbudowane z tkanki włóknistej, które powstały w metoda samoistny lub w wyniku urazu. Tkana włóknista zastępuje chorą bądź uszkodzoną tkankę. Blizna jest w następstwie tego naturalnym wynikiem gojenia się ran, w trakcie którego uszkodzona skóra jest zastępowana nową tkanką spośród chaotycznie rozłożonymi włóknami kolagenu oraz ze słabym unaczynieniem.
Przyczyną powstawania blizn prawdopodobnie stanowić stan palny skóry, np. trądzik, mówimy dopiero o bliznach potrądzikowych. Często w wyniku oparzenia tworzą się tzw. blizny pooparzeniowe. Do innych przyczyn zalicza się nacięcia tkanki skórnej w trakcie operacji chirurgicznej, ślady po przebytej ospie, uszkodzenia skóry i indywidualne predyspozycje organizmu danego człowieka.
Do czynników ryzyka powstawania blizn zalicza się niepoprawnie dokonany szew po operacji, ciemna karnacja skóry, niedorosły wiek (poniżej 30 roku życia), infekcje rany, tudzież także uwarunkowania genetyczne. Niezależnie od tymi czynnikami powstawaniu blizn sprzyjają urazy, w zasadzie w miejscach o dużym napięciu skóry (nad stawami, w pobliżu aktywnych mięśni). maść na blizny
Z reguły szrama na początku jest zaczerwieniona, zaś w następnej kolejności spokojnie blednie, przechodząc w odcień różowe aż do żółtawego ewentualnie perłowego. Chociaż uciążliwy jest integralny powrót aż do pierwotnej barwy, albowiem w tkance włóknistej brakuje naturalnego pigmentu skóry. Nie ma w niej dodatkowo mieszków włosowych, dlatego makaroniarski na bliźnie nie wyrastają.
Niektóre łagodne rodzaje blizn goją się samoistnie natomiast są nadzwyczaj malutko widoczne, nawet bez interwencji leczniczej, jednakowoż inne mogą egzystować powikłanie uciążliwy aż do usunięcia, zwłaszcza jeżeli są wybitnie czerwone, zgrubiałe tudzież obejmujące obszar bardziej natężony aniżeli ów, jaki zajmowała rana. Blizny mogą doprowadzić sekwencja nieprzyjemnych objawów, takich podczas gdy ciarki, pieczenie natomiast przykurcze.
Istnieje kilka rodzajów blizn. Blizny zwykłe są skutkiem przedłużonego gojenia się rany powstałej spośród powodu urazu, oparzenia względnie operacji. Są one twarde tudzież sino czerwone, mogą być przyczyną ciarki zaś pieczenie skóry. Ich widoczność być może egzystować wyraźna za pomocą kilka miesięcy. Po plus minus sześciu miesiącach swędzenie ustępuje, oraz szrama mięknie. plastry na blizny
Blizny przerosłe mają lokalizacja nie wcześniej, jak bieg gojenia się rany przebiega fałszywie. Doprowadza do tego rozdrapywanie rany, jej ponowne pogwałcenie ewentualnie infekcja pooperacyjna. Charakteryzują się szorstką fakturą tudzież twardością. Z reguły dotyczą czereda, osób młodych, po oparzeniach oraz z ciemną karnacją skóry. Nie przekraczają granicy rany pierwotnej. Blizny przerosłe mogą rozważnie zanikać, tymczasem jest owo długotrwały bieg, trwający minimum rok.
Bliznowce, nazywane oraz keloidami, są to blizny, które rosną obecnie po zagojeniu się rany. Są one wypukłe oraz wybrzuszone, zaś swoim zakresem obejmują bardziej natężony sfera, aniżeli ów, na którym znajdowała się rana. Występują jako grube skupiska tkanki bliznowej o nieregularnych kształtach a rozprzestrzeniają się nie zważając na granicę pierwotnej rany. Mogą przybrać postać ciemnoczerwonej narośli, która boli pod spodem wpływem dotyku natomiast bezpośrednio kontrastuje spośród otaczającą ją zdrową skórą. Ich wsparcie ma substancja fizjologiczne – bliznowce dotykają tych osób, których istota żywa przejawia tendencję aż do nadwyżkowego wytwarzania kolagenu. W grupie ryzyka znajdują się osoby spośród ciemną karnacją oraz osoby młode. Obok kobiet, które miały bądź mają bliznowce, w okresie ciąży być może dojść aż do ich nawrotów czy też pogorszenia stanu istniejących blizn,
Innym rodzajem blizn są tzw. przykurcze bliznowe. Są one wynikiem dużych ubytków skórnych (np. rozległe blizny po oparzeniach) – brzegi rany są w kierunku http://pooperacyjne.pl sobie przyciągane, przez co powstają przykurcze. O ile dotknie jego osoba także mięśni natomiast ścięgien znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie rany, być może dojść aż do ograniczenia dynamiki stawów. W takich przypadkach konieczne jest poddanie się operacji chirurgicznej.