maść na blizny

Blizny są nieestetyczne tudzież szpecą, tudzież czasem nawet mogą wystawać się przyczyną obniżonej samooceny. Co owo takiego jest? Spośród punktu widzenia medycznego blizną nazywamy zmiany zbudowane spośród tkanki włóknistej, które powstały w badania autonomiczny ewentualnie w wyniku urazu. Tkana włóknista zastępuje chorą ewentualnie uszkodzoną tkankę. Szrama jest wskutek tego naturalnym wynikiem gojenia się ran, w trakcie którego uszkodzona cera jest zastępowana nową tkanką spośród bezładnie rozłożonymi włóknami kolagenu oraz ze słabym unaczynieniem.
Przyczyną powstawania blizn przypuszczalnie stanowić postać palny skóry, np. trądzik, mówimy wówczas o bliznach potrądzikowych. Notorycznie w wyniku oparzenia tworzą się tzw. blizny pooparzeniowe. Do innych przyczyn zalicza się nacięcia tkanki skórnej w toku operacji chirurgicznej, ślady po przebytej ospie, uszkodzenia skóry a indywidualne predyspozycje organizmu danego człowieka.
Do czynników ryzyka powstawania blizn zalicza się niepoprawnie wypełniony szew po operacji, ciemna cera skóry, dzieciak stulecie (poniżej 30 roku życia), infekcje rany, zaś oraz uwarunkowania genetyczne. Nie mówiąc o tymi czynnikami powstawaniu blizn sprzyjają urazy, zwłaszcza w miejscach o dużym napięciu skóry (nad stawami, w pobliżu aktywnych mięśni). maść na blizny
Z reguły szrama na początku jest zaczerwieniona, i następnie z namysłem blednie, przechodząc w zabarwienie różowe do żółtawego albo perłowego. Tymczasem męczący jest całościowy odrodzenie się do pierwotnej barwy, jako że w tkance włóknistej brakuje naturalnego pigmentu skóry. Nie ma w niej i mieszków włosowych, tym samym makaroniarski na bliźnie nie wyrastają.
Niektóre łagodne rodzaje blizn goją się samoistnie tudzież są niesłychanie malutko widoczne, nawet bez interwencji leczniczej, lecz inne mogą być powikłanie ciężki do usunięcia, w zasadzie gdyby są nader czerwone, zgrubiałe natomiast obejmujące obszar przekraczający aniżeli ów, który zajmowała rana. Blizny mogą spowodować szereg nieprzyjemnych objawów, takich kiedy ciarki, pieczenie a przykurcze.
Istnieje nieco rodzajów blizn. Blizny zwykłe są skutkiem przedłużonego gojenia się rany powstałej z powodu urazu, oparzenia bądź operacji. Są one twarde tudzież sino czerwone, mogą być przyczyną ciarki zaś pieczenie skóry. Ich widzialność prawdopodobnie stanowić wyraźna przez parę miesięcy. Po coś koło tego sześciu miesiącach ciarki ustępuje, a blizna mięknie. plastry na blizny
Blizny przerosłe mają punkt nie wcześniej, jak bieg gojenia się rany przebiega błędnie. Doprowadza aż do tego rozdrapywanie rany, jej ponowne pogwałcenie ewentualnie infekcja pooperacyjna. Charakteryzują się szorstką fakturą a twardością. Zwykle dotyczą dziatwa, osób młodych, po oparzeniach tudzież spośród ciemną karnacją skóry. Nie przekraczają granicy rany pierwotnej. Blizny przerosłe mogą roztropnie gubić się, natomiast jest to długotrwały tok, trwający minimum rok.
Bliznowce, nazywane również keloidami, są to blizny, które rosną obecnie po zagojeniu się rany. Są one wypukłe i wybrzuszone, oraz swoim zakresem obejmują większy domena, niż ów, na którym znajdowała się rana. Występują jak grube skupiska tkanki bliznowej o nieregularnych kształtach a rozprzestrzeniają się abstrahując od granicę pierwotnej rany. Mogą przybrać postać ciemnoczerwonej narośli, która boli pod spodem wpływem dotyku a wyraźnie kontrastuje z otaczającą ją zdrową skórą. Ich przyczyna ma posada fizjologiczne – bliznowce dotykają tych osób, których stworzenie przejawia tendencję do nadwyżkowego wytwarzania kolagenu. W grupie ryzyka znajdują się osoby z ciemną karnacją a osoby młode. Przy kobiet, które miały ewentualnie mają bliznowce, w okresie ciąży prawdopodobnie trafić aż do ich nawrotów albo pogorszenia stanu istniejących blizn,
Innym rodzajem blizn są tzw. przykurcze bliznowe. Są one wynikiem dużych ubytków skórnych (np. rozległe blizny po oparzeniach) – brzegi rany są w kierunku http://pooperacyjne.pl sobie przyciągane, dzięki co powstają przykurcze. O ile dotknie jego osoba również mięśni a ścięgien znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie rany, być może trafić aż do ograniczenia dynamiki stawów. W takich przypadkach konieczne jest poddanie się operacji chirurgicznej.