mobilne strony www

Strona mobilna – strona internetowa, która przystosowana jest mobilna wersja strony do wyświetlania na różnorodnych urządzeniach mobilnych mogących komunikować się z globalną siecią w ciągu pomocą własnych protokołów bezprzewodowych. Urządzeniami tymi mogą być telefony komórkowe, smartfony azaliż palmtopy. Strony mobilne są zazwyczaj uzupełnieniem „zwykłych” stron internetowych.

Strony mobilne przeglądane przy pomocy urządzeń mobilnych spełniają funkcję czysto informacyjną, wszelako aplikacje mobilne owo programy, które rozwijają funkcjonalność tych urządzeń zaś działają nawet, kiedy eksploatator nie jest podłączony aż do sieci internetowej.
Początkowo okolica mobilne dawny tworzone w protokole WAP (Wireless Application Protocol). Pierwsza wydanie tego protokołu powstała aktualnie w 1998 roku. Odsłona 1.1. powstała rok kalendarzowy potem, oraz WAP 2.0 w 2001 roku. Okolica mobilne w tym protokole wcześniejszy prostymi stronami tekstowymi zaś zawierały ździebko informacji. Nie można ich było plus sprawdzać na komputerze, bodajże iż za pośrednictwem specjalnego emulatora. Technika ta nie zdobyła acz większej popularności. Czynnikami, które negatywnie wpływały na przydatność stron WAP to niewielka szybkość transferu, jego wysoka porto, zaś także obiekcje co aż do bezpieczeństwa przesyłania danych. Językiem wykorzystywanym do projektowania mobilnych stron internetowych w protokole WAP jest WML, będący uproszczoną wersją html.

Protokół WAP odszedł w nirwana, społem spośród pojawieniem się nowoczesnych telefonów komórkowych. Obecnie, prawie każdy telefon komórkowy wyposażona jest w przeglądarkę internetową o możliwościach zbliżonych aż do przeglądarek dostępnych na komputerach. Z przyczyny temu, mobilne strony internetowe przypominają, u dołu w stosunku do funkcjonalności, tradycyjne witryny.
mobilna wersja strony
Standardowym językiem programowania mobilnych stron Internetowych jest w chwili obecnej XHTML Mobile Profile (XHTML-MP).
Przystosowanie serwisu WWW do wersji mobilnej następuje w kilku obszarach.

Koszt – wybitnie nagminnie użytkownicy mobilni są rozliczani w środku pobrane dane. Wypada uśmierzać koszty na jakie ich narażamy poprzez przyjemny layout serwisu.
Szybkość działania – dostęp motoryczny odbywa się zazwyczaj wolniej niż na popularnych łączach szerokopasmowych. Powinno się zastosować techniki umożliwiające minimalizację opóźnień.
Nawigacja – portret urządzeń mobilnych wymaga zgoła innego zaprojektowania. Należy brać poniżej uwagę małe rozmiary wyświetlacza, pracę w ciężkich warunkach, opcja wystąpienia nawigacji z klawiatury albo ekranu dotykowego i mrowie innych czynników.
Poprawne przedsięwzięcie – urządzenia mobilne nie wykształciły jeszcze spójnego standardu technologicznego. Powinno się poprawiać serwowane dane w stosunki od chwili wykrytej przeglądarki w urządzeniu. Trzeba podobnie przekuć w czyn testy serwisu w najpopularniejszych urządzeniach.
Kontekst – potrzeby użytkowników mobilnych są diametralnie różne od potrzeb użytkowników klasycznych. Konieczna jest rozkład potrzeb dla ustalenia wartości kluczowych w celu użytkownika mobilnego.
Przystosowanie strony do rozmiarów ekranu urządzeń mobilnych
brak zbędnych grafik,mobilne strony www
uproszczony styl,
bezszeryfowe czcionki, brak kursywy (ważne, żeby wpis był do granic możliwości czytelny),
linki rozmieszczone w kilku rzędach lub pionowo,
najważniejsze informacje należy pomieścić w górnej części okolica (ważne iżby uprzedni widoczne bez konieczności przewijania ekranu),
bardzo grunt jest separacja stylów od kodu [HTML] – pozwoli to użytkownikom na uniknięcie konieczności podwójnego pobierania danych,
stronę najlepiej ulokować na odrębnej, planowo przystosowanej aż do treści mobilnych domenie bądź subdomenie.