veraderm

Blizny są nieestetyczne i szpecą, natomiast nieraz nawet mogą stać się przyczyną obniżonej samooceny. Co to takiego jest? Spośród punktu widzenia medycznego blizną nazywamy zmiany zbudowane spośród tkanki włóknistej, które powstały w metoda samoistny ewentualnie w wyniku urazu. Tkana włóknista zastępuje chorą albo uszkodzoną tkankę. ślad jest w związku z tym naturalnym wynikiem gojenia się ran, na przestrzeni którego uszkodzona karnacja jest zastępowana nową tkanką z bezładnie rozłożonymi włóknami kolagenu zaś ze słabym unaczynieniem.
Przyczyną powstawania blizn być może istnieć postać zapalny skóry, np. trądzik, mówimy dopiero o bliznach potrądzikowych. Raz za razem w wyniku oparzenia tworzą się tzw. blizny pooparzeniowe. Do innych przyczyn zalicza się nacięcia tkanki skórnej w czasie operacji chirurgicznej, ślady po przebytej ospie, uszkodzenia skóry tudzież indywidualne predyspozycje organizmu danego człowieka.
Do czynników ryzyka powstawania blizn zalicza się nieprawidłowo ziszczony szew po operacji, ciemna skóra skóry, niedojrzały stulecie (poniżej 30 roku życia), infekcje rany, i oraz uwarunkowania genetyczne. Nie mówiąc o tymi czynnikami powstawaniu blizn sprzyjają urazy, w zasadzie w miejscach o dużym napięciu skóry (nad stawami, w pobliżu aktywnych mięśni). plastry silikonowe silon
Z reguły blizna na początku jest zaczerwieniona, zaś po pewnym czasie z namysłem blednie, przechodząc w zabarwienie różowe aż do żółtawego czy też perłowego. Wprawdzie uciążliwy jest całościowy ponowne pojawienie się do pierwotnej barwy, bowiem w tkance włóknistej brakuje naturalnego pigmentu skóry. Nie ma w niej również mieszków włosowych, w następstwie tego makaroniarski na bliźnie nie wyrastają.
Niektóre łagodne rodzaje blizn goją się samoistnie zaś są niezmiernie cokolwiek widoczne, nawet bez interwencji leczniczej, jednakże inne mogą egzystować tarapaty dojmujący aż do usunięcia, przede wszystkim jeśli są nader czerwone, zgrubiałe zaś obejmujące królestwo większy niż ten, który zajmowała rana. Blizny mogą doprowadzić łańcuch nieprzyjemnych objawów, takich kiedy swędzenie, pieczenie zaś przykurcze.
Istnieje nieco rodzajów blizn. Blizny zwykłe są skutkiem przedłużonego gojenia się rany powstałej spośród powodu urazu, oparzenia bądź operacji. Są one twarde zaś sino czerwone, mogą powodować swędzenie oraz pieczenie skóry. Ich widzialność przypadkiem istnieć wyraźna przy użyciu parę miesięcy. Po w przybliżeniu sześciu miesiącach swędzenie ustępuje, oraz ślad mięknie. plastry silikonowe silon
Blizny przerosłe mają lokalizacja dopiero, podczas gdy bieg gojenia się rany przebiega nieprawidłowo. Doprowadza do tego rozdrapywanie rany, jej ponowne pogwałcenie czy też zakażenie pooperacyjna. Charakteryzują się szorstką fakturą tudzież twardością. Zwykle dotyczą czereda, osób młodych, po oparzeniach i z ciemną karnacją skóry. Nie przekraczają granicy rany pierwotnej. Blizny przerosłe mogą z namysłem wymierać, aczkolwiek jest to długofalowy przebieg, trwający minimum rok.
Bliznowce, nazywane i keloidami, są owo blizny, które rosną natychmiast po zagojeniu się rany. Są one wypukłe oraz wybrzuszone, natomiast swoim zakresem obejmują bardziej natężony kompetencja, aniżeli ten, na którym znajdowała się rana. Występują jako grube skupiska tkanki bliznowej o nieregularnych kształtach tudzież rozprzestrzeniają się abstrahując od granicę pierwotnej rany. Mogą przybrać kreacja ciemnoczerwonej narośli, która boli poniżej wpływem dotyku a explicite kontrastuje spośród otaczającą ją zdrową skórą. Ich wsparcie ma substancja fizjologiczne – bliznowce dotykają tych osób, których stworzenie przejawia tendencję aż do nadwyżkowego wytwarzania kolagenu. W grupie ryzyka znajdują się osoby z ciemną karnacją a osoby młode. Tuż przy kobiet, które miały lub mają bliznowce, w okresie ciąży przypuszczalnie dotrzeć do ich nawrotów czy też pogorszenia stanu istniejących blizn,
Innym rodzajem blizn są tzw. przykurcze bliznowe. Są one wynikiem dużych ubytków skórnych (np. rozległe blizny po oparzeniach) – brzegi rany są w kierunku plastry na blizny silon sobie przyciągane, za pomocą co powstają przykurcze. Jeśliby dotknie on i mięśni zaś ścięgien znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie rany, być może trafić do ograniczenia dynamiki stawów. W takich przypadkach konieczne jest poddanie się operacji chirurgicznej.