mobilna strona internetowa

Strona mobilna – strona internetowa, która przystosowana jest mobilna wersja strony aż do wyświetlania na różnorodnych urządzeniach mobilnych mogących głosić się z globalną siecią w ciągu pomocą własnych protokołów bezprzewodowych. Urządzeniami tymi mogą istnieć telefony komórkowe, smartfony jednakowoż palmtopy. Strony mobilne są z reguły uzupełnieniem „zwykłych” stron internetowych.

Strony mobilne przeglądane obok pomocy urządzeń mobilnych spełniają funkcję czysto informacyjną, wszelako aplikacje mobilne to programy, które rozwijają funkcjonalność tych urządzeń i działają nawet, kiedy użytkownik nie jest podłączony aż do sieci internetowej.
Początkowo strony mobilne poprzedni tworzone w protokole WAP (Wireless Application Protocol). Pierwsza edycja tego protokołu powstała obecnie w 1998 roku. Wydanie 1.1. powstała rok kalendarzowy w przyszłości, i WAP 2.0 w 2001 roku. Strony mobilne w tym protokole były prostymi stronami tekstowymi tudzież zawierały niewiele informacji. Nie można ich było oraz egzaminować na komputerze, pewno iż w środku pośrednictwem specjalnego emulatora. Technologia ta nie zdobyła wszelako większej popularności. Czynnikami, które negatywnie wpływały na przydatność stron WAP to niewielka szybkość transferu, jego wysoka pańszczyzna, tudzież plus obiekcje co aż do bezpieczeństwa przesyłania danych. Językiem wykorzystywanym do projektowania mobilnych stron internetowych w protokole WAP jest WML, będący uproszczoną wersją html.

Protokół WAP odszedł w niepamięć, co do jednego spośród pojawieniem się nowoczesnych telefonów komórkowych. W tym momencie, prawie everyman telefon komórkowy wyposażona jest w przeglądarkę internetową o możliwościach zbliżonych do przeglądarek dostępnych na komputerach. Ze względu temu, mobilne okolica internetowe przypominają, poniżej względem funkcjonalności, tradycyjne witryny.
mobilne strony www
Standardowym językiem programowania mobilnych stron Internetowych jest w chwili obecnej XHTML Mobile Profile (XHTML-MP).
Przystosowanie serwisu WWW aż do wersji mobilnej następuje w kilku obszarach.

Koszt – nader raz za razem użytkownicy mobilni są rozliczani za pobrane dane. Trzeba redukować koszty na jakie ich narażamy na skroś słodki layout serwisu.
Szybkość działania – dopuszczenie mobilny odbywa się na ogół wolniej aniżeli na popularnych łączach szerokopasmowych. Wypada zastosować techniki umożliwiające minimalizację opóźnień.
Nawigacja – sylwetka urządzeń mobilnych wymaga w pełni innego zaprojektowania. Powinno się bractwo poniżej uwagę małe wydział wyświetlacza, pracę w ciężkich warunkach, alternatywa wystąpienia nawigacji z klawiatury lub ekranu dotykowego zaś bez liku innych czynników.
Poprawne działanie – urządzenia mobilne nie wykształciły coraz spójnego standardu technologicznego. Wypada przystosowywać serwowane dane w relacje od momentu wykrytej przeglądarki w urządzeniu. Powinno się także wywiązać się testy serwisu w najpopularniejszych urządzeniach.
Kontekst – potrzeby użytkowników mobilnych są diametralnie różne od chwili potrzeb użytkowników klasycznych. Konieczna jest rozbiór potrzeb gwoli ustalenia wartości kluczowych w celu użytkownika mobilnego.
Przystosowanie okolica aż do rozmiarów ekranu urządzeń mobilnych
brak zbędnych grafik,tworzenie mobilnych stron
uproszczony styl,
bezszeryfowe czcionki, brak kursywy (ważne, by inskrypcja był do granic możliwości czytelny),
linki rozmieszczone w kilku rzędach bądź pionowo,
najważniejsze informacje trzeba pomieścić w górnej części strony (ważne ażeby dotychczasowy widoczne bez konieczności przewijania ekranu),
bardzo ważne jest oddzielenie stylów od chwili kodu [HTML] – pozwoli to użytkownikom na uniknięcie konieczności podwójnego pobierania danych,
stronę najlepiej ulokować na odrębnej, specjalnie przystosowanej do treści mobilnych domenie bądź subdomenie.