modne stroje jednoczęściowe

Pokup kostiumu kąpielowego w charakterze specjalnego ubioru pojawiła się w połowie XIX wieku, w miarę popularyzacji wypoczynku nad morzem i stopniowej akceptacji wspólnego korzystania z plaży za pomocą kobiety a mężczyzn. W latach 40. XIX wieku, iżby dać możliwość kobietom większą działalność niż przeciwnie zanurzanie się w wodzie, do stroju kobiecego wprowadzono zyskujące wówczas głośne imię sztany, tudzież punkt programu wierzchnia została zebrana w pasie a skrócona. Taki także postać zyskały kobiece stroje kąpielowe: składały się spośród odcinanej w pasie sukni spośród rękawami, ze spódnicą sięgającą łydek, i w dalszym ciągu kolan, pantalonów, zrazu długich do kostek, potem aż do kolan zaś pończoch. Stopy były chronione z wykorzystaniem specjalne obuwie, często ze wstążką zawiązywaną około łydki. Suknie ówczesny wykonywane z wełnianej flaneli lub serży w ciemnych kolorach, na których mniej było bodaj zamoczenie w wodzie. Ta jednostajna kolorystyka była ożywiana kontrastującymi wstawkami azali innymi elementami, gdy np. marynarskie kołnierze. Krój kostiumu tudzież dodatki do niego, takie gdy chroniące kudły czepki, turbany natomiast kapelusze, uprzedni pochodną aktualnej mody oraz zmieniały się z sezonu na sezon. Uzupełnieniem stroju plażowego był płaszcz kąpielowy, mogący przykryć podmokły a nieatrakcyjnie wyglądający wełniany modne stroje jednoczęściowe strój w trakcie przejścia spośród wody aż do przebieralni. Pod spodem kostiumem noszono gorset.

Wzory kobiecych kostiumów kąpielowych, czasopismo „Peterson’s Magazine” spośród 1883 roku
W miarę upływu czasu szmatki żeński odsłaniał coraz więcej ciała: spódnica, portki natomiast rękawy ulegały skróceniu, pojawił się podobnie dekolt. W samym końcu XIX wieku, kiedy coraz więcej kobiet zaczęło porać się sport, w tym pływanie, pojawiły się podobnie kostiumy spośród odpinaną spódniczką. Zaznaczył się podobnie inny bieg – niektóre stroje plażowe przeznaczone poprzedni dość do spacerów brzegiem morza aniżeli do kąpieli, natomiast ich zamoczenie zrujnowałoby całą kreację Bodajże podobnie akt osób korzystających z plaży kontakt spośród wodą ograniczała do brodzenia w niej w codziennym stroju.

XIX-wieczny płci męskiej okrycie kąpielowy, karykatura spośród „Puncha”, 1877 rok
Gdy z plaży zaczęły użytkować w tym samym czasie osoby obojga płci, konieczny stał się również adekwatny odzież przydzielony gwoli mężczyzn, przedtem mogących bez ograniczeń pływać nago. W połowie wieku XIX ukształtował się płci męskiej garderoba kąpielowy, spełniony z dzianiny jednoczęściowy fatałaszki, stanowiący unia podkoszulka z krótkimi rękawami z sięgającymi kolan kalesonami. Taki odzież, z niewielkimi zmianami polegającymi na eliminacji rękawów natomiast skróceniu nogawek, był w użyciu aż aż do lat 30. XX wieku.

Aby odskoczyć skojarzenia z bielizną, męskie kostiumy raz za razem miały ciemne kolory, jednakże popularnym jak na przykład ówczesny dodatkowo poziome pasy. Ubiór płci męskiej występował również w wersji dwuczęściowej; składał wówczas się spośród obcisłej, krótkiej tuniki tudzież spodenek.
markowe stroje kąpielowe

Annette Kellerman w jednoczęściowym kostiumie pływackim, ok. 1900 roku

Kobiece zaś męskie kostiumy kąpielowe ok. roku 1915
Na przełomie XIX tudzież XX wieku, w miarę rozpowszechnienia się pływania w charakterze sportu, pojawił się również ubranie pływacki. Czarne, wełniane kostiumy męskie dawny zbliżone aż do tych kąpielowych. ów krój został plus przystosowany przy użyciu pływaczki, chociaż w pierwszej chwili tego rodzaju strój, kojarzący się też z cyrkowym trykotem, nie był powszechnie akceptowany, w pobliżu uzupełniania go o długie, czarne pończochy. Annette Kellerman, australijska pływaczka długodystansowa, znana także z pokazów fantazyjnego nurkowania, w 1907 roku została aresztowana za pokazanie się w takim kostiumie na bostońskiej publicznej plaży. Jednak w roku 1912, w toku igrzysk olimpijskich w Sztokholmie, podczas gdy po ekskluzywne stroje kąpielowe raz pierwszy przeprowadzono konkurs w pływaniu kobiet, zawodniczki wystąpiły przed chwilą w obcisłych, dzianinowych kostiumach a od tej pory tego rodzaju garderoba sportowy zyskał społeczną akceptację, aczkolwiek w niektórych miejscach walczono z nim nawet aż do lat 20. XX wieku.