pooperacyjne

Blizny są nieestetyczne zaś szpecą, i nieraz nawet mogą wystawać się przyczyną obniżonej samooceny. Co owo takiego jest? Spośród punktu widzenia medycznego blizną nazywamy zmiany zbudowane spośród tkanki włóknistej, które powstały w badania samoistny albo w wyniku urazu. Tkana włóknista zastępuje chorą albo uszkodzoną tkankę. Szrama jest stąd naturalnym wynikiem gojenia się ran, w toku którego uszkodzona cera jest zastępowana nową tkanką z jak bądź rozłożonymi włóknami kolagenu tudzież ze słabym unaczynieniem.
Przyczyną powstawania blizn być może być stan łatwopalny skóry, np. trądzik, mówimy nie wcześniej o bliznach potrądzikowych. Cyklicznie w wyniku oparzenia tworzą się tzw. blizny pooparzeniowe. Aż do innych przyczyn zalicza się nacięcia tkanki skórnej podczas operacji chirurgicznej, ślady po przebytej ospie, uszkodzenia skóry oraz indywidualne predyspozycje organizmu danego człowieka.
Do czynników ryzyka powstawania blizn zalicza się fałszywie skończony szew po operacji, ciemna karnacja skóry, niepełnoletni stulecie (poniżej 30 roku życia), infekcje rany, oraz również uwarunkowania genetyczne. Poza tymi czynnikami powstawaniu blizn sprzyjają urazy, w zasadzie w miejscach o dużym napięciu skóry (nad stawami, w pobliżu aktywnych mięśni). maść na blizny
Z reguły blizna na początku jest zaczerwieniona, zaś później z wolna blednie, przechodząc w barwa różowe do żółtawego ewentualnie perłowego. Jakkolwiek męczący jest integralny ponowne pojawienie się aż do pierwotnej barwy, dlatego że w tkance włóknistej brakuje naturalnego pigmentu skóry. Nie ma w niej i mieszków włosowych, w takim razie makaroniarski na bliźnie nie wyrastają.
Niektóre łagodne rodzaje blizn goją się samoistnie oraz są nadzwyczaj mało widoczne, nawet bez interwencji leczniczej, pomimo tego inne mogą istnieć tarapaty uciążliwy do usunięcia, głównie o ile są ogromnie czerwone, zgrubiałe tudzież obejmujące obszar przekraczający aniżeli ten, kto zajmowała rana. Blizny mogą przyczynić się następstwo nieprzyjemnych objawów, takich jak swędzenie, pieczenie a przykurcze.
Istnieje parę rodzajów blizn. Blizny zwykłe są skutkiem przedłużonego gojenia się rany powstałej spośród powodu urazu, oparzenia lub operacji. Są one twarde a sino czerwone, mogą sprawiać ciarki natomiast pieczenie skóry. Ich widoczność prawdopodobnie znajdować się wyraźna za pomocą parę miesięcy. Po plus minus sześciu miesiącach ciarki ustępuje, oraz szrama mięknie. plastry na blizny
Blizny przerosłe mają punkt wówczas, kiedy przebieg gojenia się rany przebiega niepoprawnie. Doprowadza aż do tego rozdrapywanie rany, jej ponowne naruszenie albo zakażenie pooperacyjna. Charakteryzują się szorstką fakturą natomiast twardością. Przeważnie dotyczą dziatwa, osób młodych, po oparzeniach zaś spośród ciemną karnacją skóry. Nie przekraczają granicy rany pierwotnej. Blizny przerosłe mogą stopniowo wymierać, lecz jest owo długotrwały proces, trwający minimum rok.
Bliznowce, nazywane również keloidami, są owo blizny, które rosną w tej chwili po zagojeniu się rany. Są one wypukłe i wybrzuszone, a swoim zakresem obejmują przekraczający domena, niż ten, na którym znajdowała się rana. Występują w charakterze grube skupiska tkanki bliznowej o nieregularnych kształtach natomiast rozprzestrzeniają się niezależnie od granicę pierwotnej rany. Mogą przybrać kreacja ciemnoczerwonej narośli, która boli u dołu wpływem dotyku zaś bezpośrednio kontrastuje spośród otaczającą ją zdrową skórą. Ich opinia pozytywna ma podstawa fizjologiczne – bliznowce dotykają tych osób, których biont przejawia tendencję aż do nadwyżkowego wytwarzania kolagenu. W grupie ryzyka znajdują się osoby z ciemną karnacją natomiast osoby młode. Przy kobiet, które miały względnie mają bliznowce, w okresie ciąży być może zajść aż do ich nawrotów ewentualnie pogorszenia stanu istniejących blizn,
Innym rodzajem blizn są tzw. przykurcze bliznowe. Są one wynikiem dużych ubytków skórnych (np. rozległe blizny po oparzeniach) – brzegi rany są w kierunku http://pooperacyjne.pl sobie przyciągane, za pośrednictwem co powstają przykurcze. Jeśli dotknie on plus mięśni oraz ścięgien znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie rany, przypuszczalnie zajść do ograniczenia dynamiki stawów. W takich przypadkach konieczne jest poddanie się operacji chirurgicznej.