markowe stroje kąpielowe

Potrzeba kostiumu kąpielowego jak specjalnego ubioru pojawiła się w połowie XIX wieku, w miarę popularyzacji wypoczynku ponad morzem zaś stopniowej akceptacji wspólnego korzystania spośród plaży dzięki kobiety oraz mężczyzn. W latach 40. XIX wieku, aby umożliwić kobietom większą aktywność niż lecz zanurzanie się w wodzie, do stroju kobiecego wprowadzono zyskujące nie wcześniej sława ineksprymable, tudzież punkt programu wierzchnia została zebrana w pasie tudzież skrócona. Taki również kształt zyskały kobiece stroje kąpielowe: składały się spośród odcinanej w pasie sukni spośród rękawami, ze spódnicą sięgającą łydek, i potem kolan, pantalonów, oryginalnie długich do kostek, w przyszłości aż do kolan a pończoch. Stopy uprzedni chronione dzięki specjalne but, cyklicznie ze wstążką zawiązywaną dookoła łydki. Suknie ówczesny wykonywane spośród wełnianej flaneli lub serży w ciemnych kolorach, na których mniej było pewnie zamoczenie w wodzie. Ta jednostajna kolorystyka była ożywiana kontrastującymi wstawkami czy innymi elementami, podczas gdy np. marynarskie kołnierze. Fason kostiumu zaś dodatki do niego, takie podczas gdy chroniące owłosienie czepki, turbany natomiast kapelusze, uprzedni pochodną aktualnej mody oraz zmieniały się z sezonu na pora roku. Uzupełnieniem stroju plażowego był płaszcz kąpielowy, mogący przykryć mokry i nieatrakcyjnie wyglądający wełniany markowe stroje kąpielowe ciuchy podczas przejścia spośród wody aż do przebieralni. U dołu kostiumem noszono gorset.

Wzory kobiecych kostiumów kąpielowych, czasopismo „Peterson’s Magazine” z 1883 roku
W miarę upływu czasu ubiór niewieści odsłaniał raz za razem więcej ciała: spódnica, sztany zaś rękawy ulegały skróceniu, pojawił się podobnie gors. W samym końcu XIX wieku, jak raz za razem więcej kobiet zaczęło porać się sport, w tym pływanie, pojawiły się także kostiumy z odpinaną spódniczką. Zaznaczył się też drugi ruch – niektóre stroje plażowe przeznaczone poprzedni właściwie aż do spacerów brzegiem morza aniżeli do kąpieli, tudzież ich zamoczenie zrujnowałoby całą kreację Widać też akt osób korzystających z plaży czucie spośród wodą ograniczała do brodzenia w niej w codziennym stroju.

XIX-wieczny męski odzienie kąpielowy, parodia z „Puncha”, 1877 rok
Gdy z plaży zaczęły stosować zarazem osoby obojga płci, żądany stał się plus odpowiedni kostium asygnowany w celu mężczyzn, przedtem mogących bez ograniczeń pływać nago. W połowie wieku XIX ukształtował się płci męskiej strój kąpielowy, wypełniony spośród dzianiny jednoczęściowy garderoba, ustanawiający zjednoczenie podkoszulka z krótkimi rękawami z sięgającymi kolan kalesonami. Taki strój, spośród niewielkimi zmianami polegającymi na eliminacji rękawów natomiast skróceniu nogawek, był żywy aż aż do lat 30. XX wieku.

Aby odskoczyć skojarzenia z bielizną, męskie kostiumy raz za razem miały ciemne kolory, wprawdzie popularnym wzorem uprzedni oraz poziome pasy. Szmatki rodzaju męskiego występował także w wersji dwuczęściowej; składał nie prędzej się spośród obcisłej, krótkiej tuniki natomiast spodenek.
modne stroje kąpielowe

Annette Kellerman w jednoczęściowym kostiumie pływackim, ok. 1900 roku

Kobiece a męskie kostiumy kąpielowe ok. roku 1915
Na przełomie XIX natomiast XX wieku, w miarę rozpowszechnienia się pływania jak sportu, pojawił się również garderoba pływacki. Czarne, wełniane kostiumy męskie poprzedni zbliżone do tych kąpielowych. ów krój został i dostosowany przez pływaczki, acz pierwotnie tego rodzaju odzież, kojarzący się też z cyrkowym trykotem, nie był uniwersalnie akceptowany, wzdłuż uzupełniania go o długie, czarne pończochy. Annette Kellerman, australijska pływaczka długodystansowa, znana plus z pokazów fantazyjnego nurkowania, w 1907 roku została aresztowana za pokazanie się w takim kostiumie na bostońskiej publicznej plaży. Jakkolwiek w roku 1912, na przestrzeni igrzysk olimpijskich w Sztokholmie, kiedy po ekskluzywne stroje kąpielowe cios główny przeprowadzono konkurs w pływaniu kobiet, zawodniczki wystąpiły przed chwilą w obcisłych, dzianinowych kostiumach i od tej pory tego rodzaju szmatki sportowy zyskał społeczną akceptację, choć w niektórych miejscach walczono spośród nim nawet aż do lat 20. XX wieku.